88957681

09126754593

سیمان منیزیتی

سیمان منیزیتی - صادرات سیمان منیزیتی ، خطوط تولید سیمان منیزیتی سيمان منيزيتي حفاري (مگنست)

سیمان منیزیتی - در حين حفاري چاههاي نفت، اغلب اوقات مته حفاري از طبقات يا لايه هايي مي گذرد كه داراي خلل و فرج ريز و درشت هستند. در چنين حالتي گل حفاري از اين گونه منافذ خارج شده و به هدر مي رود. با توجه به قيمت بالاي گل حفاري، يكي از وظائف مهم حفاران اين است كه در كوتاه ترين زمان ممكن از هرزروي گل حفاري مطلع شده و بلافاصله جهت مسدود كردن منافذ خروج اقدام نمايند.

چندين نوع ماده شناخته شده در دنيا وجود دارد كه به عنوان مواد مسدود كننده جهت اين گونه منافذ و خلل و فرج مصرف آن ها در صنعت حفاري چاههاي نفت متداول شده است. اغلب اين مواد اساسا" منافذ و خلل و فرج حفره هاي لايه هاي حاوي نفت (Oil Zone) چاه را براي هميشه مسدود مي كنند. استفاده كردن از مسدود كننده ها براي عبور از اين نوع لايه ها و ادامه عمليات حفاري چاه نفت حياتي مي باشد ولي در ناحيه بهره برداري (Production Zone) كه ضروري است نفت مورد استخراج قرار گيرد و نهايتاً از همين حفره ها به لوله هاي خروجي راه يابد، استفاده از اين گونه مسدود كننده ها بر بازدهي چاه اثر منفي مي گذارد.

جهت جلوگيري از كاهش بهره برداري نفت در لايه هاي حاوي نفت، ضرورت دارد در حين عمليات حفاري و براي جلوگيري از هرزروي گل حفاري از مواد مسدود كننده اي استفاده گردد كه بتوان به نحوي بعد از خاتمه عمليات حفاري، آنها را از حفره هاي مذكور خارج نمود تا حفره ها به حالت طبيعي اوليه برگردند. براي اين منظور از سيمان خاصي به نام سيمان منيزيتي حفاري استفاده مي شود.

سيمان منيزيتي حفاري (مگنست)

پودر اكسيد منيزيم قليائي با محلول كلرور منيزيم و نيز سولفات منيزيم در غلظتهاي مناسب واكنش داده و دو نوع سيمان منيزيتي اكسي كلرور (سيمان سورل) و اكسي سولفات، كه سيمانهايي سخت با ويژگي هاي مفيد مي باشند را ايجاد مي كند.

در مورد فرمول شيميايي اين نوع سيمان بين پژوهشگران مختلف اتفاق نظركامل وجود ندارد ولي در اكثر منابع، فرمولهاي زير گزارش شده است:

5MgO, MgCl2, 8H2O

5MgO, MgSO4, 8H2O

سيمان منيزيتي حفاري سيماني است كه از املاح و تركيبات مختلف معدني منيزيم و كلسيم تشكيل و ساخته شده است و داراي انحلال پذيري در اسيدكلريدريك مي باشد. دوغاب سيمان منيزيتي با افزودني هاي مورد نياز در تركيبات آن، جهت كاهش هرزروي گل حفاري و انسداد سوراخها و شكافهاي وسيع طبقات زمين در عمليات حفاري چاههاي نفت به عنوان موادمسدودكننده (Lost Circulation Material) در لايه هاي حاوي نفت به كار برده مي شود.

سيمان منيزيتي حفاري (مگنست) و افزايه هاي آن

سيمان منيزيتي حفاري (مگنست):
به عنوان ماده اصلي جهت تهيه دوغاب سيمان منيزيتي حفاري به كار مي رود.

روان كننده سيمان منيزيتي (Magneset Thinner):
اين افزايه جهت پراكنده سازي متناسب و يكنواخت ذرات موجود در دوغاب سيمان منيزيتي و نتيجتا" كاهش گرانروي اوليه دوغاب تا حد مناسب به كار برده مي شود. اين افزايه نبايد هيچ گونه اثرات منفي روي زمان بندش و استحكام تراكمي دوغاب سيمان منيزيتي و ساير پارامترها داشته باشد.

كند كننده زمان بندش سيمان منيزيتي (Magneset Retarder):
اين افزايه جهت تأخير در زمان بندش دوغاب سيمان منيزيتي به كار برده مي شود.

شتاب دهنده زمان بندش سيمان منيزيتي(Magneset Accelerator):
اين افزايه به عنوان تسريع كننده زمان بندش دوغاب سيمان منيزيتي در مناطقي كه دما كمتر از 140 درجه فارنهايت (60 درجه سلسيوس) مي باشد، به كار برده مي شود.

انواع سيمان منيزيتي حفاري

سيمان منيزيتي حفاري بر اساس زمان بندش و دماي كاربردي به دو نوع درجه بندي مي گردد:

سيمان منيزيتي حفاري دماي پايين (مگنست معمولي): كاربرد اين نوع سيمان در دماي پايين تر از 200 درجه فارنهايت مي باشد.

سيمان منيزيتي حفاري دماي بالا (مگنست ريتارد شده): كاربرد اين نوع سيمان در دماي بالاتر از 200 درجه فارنهايت مي باشد.

نمونه برداري از انبار سيمان منيزيتي حفاري

در اين نمونه برداري به ازاي هر 5 تن يا بخشي از آن، يك كيسه سيمان انتخاب شده و مقدار لازم توسط ابزار نمونه برداري، نمونه گيري مي شود. دراين نمونه برداري بايد حداقل از سه نقطه مختلف محموله نمونه برداري شود. نمونه هاي برداشته شده حداكثر 60 تن را مي توان با همديگر مخلوط نموده و به عنوان يك نمونه واحد مورد آزمون قرار داد. حداقل نمونه برداشته شده مورد نياز 3 كيلوگرم مي باشد.

سیمان حفاری منیزیتی یا مگنست به علت سرعت سخت شدگی بالا، استحکام خوب و قابلیت حل شدن در اسید، در صنعت حفاری چاه های نفتی بسیار استراتژیک است.

آخرین اخبار

خام فروشی، معیار توسعه یافتگی، نیست

1398-07-21

خام فروشی، معیار توسعه یافتگی، نیست

دنیای معدن - عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده کشور به دلیل نداشتن مواد اولیه با ۶۰ درصد ظرفیت کار می کند.
به گزارش دنیای معدن، عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در حاشیه نمایشگاه ماینکس تهران گفت: معیار توسعه یافتگی، خام فروشی نیست بلکه تولید فولاد و محصولات دارای ارزش افزوده بالا معیار است.
او اضافه کرد: اگر به فرض سنگ آهن هم در کشور وجود داشته باشد امروز است شاهد هستیم ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده کشور به دلیل نداشتن مواد اولیه با ۶۰ درصد ظرفیت کار می کند، در حالی که ۷ میلیون تن سنگ د بیشتر ...

رحمانی: بخش صنعت و معدن رشد ۱۸ درصدی را تجربه کرد

1398-07-21

رحمانی: بخش صنعت و معدن رشد ۱۸ درصدی را تجربه کرد

دنیای معدن - وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ارتقا شاخص های توسعه ای در بخش صنعت و معدن گفت: در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، رشد ۱۸ درصدی در بخش های مختلف صنعت و معدن کشور را شاهد بودیم.
به گزارش دنیای معدن، رضا رحمانی روز جمعه در آیین افتتاح کارخانه تولید کنسانتره مس «انجرد» شهرستان اهر، اظهار کرد: در ششماهه نخست سال جاری شاهد رشد ۶.۵ درصدی تولید فولاد، ۹.۱ درصدی تولید محصولات فولادی، بیش از ٦درصدی تولید سیمان و ۱۳ درصدی در تولید شیشه را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران شکست خورده است. افزود: هدف بیشتر ...

صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد/علاقه‌ای به قیمت‌گذاری فولاد نداریم/ نگران کمبود سنگ آهن هستیم/ معادن ظرفیت به حرکت در آوردن اقتصاد را دارند

1398-06-17

صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد/علاقه‌ای به قیمت‌گذاری فولاد نداریم/ نگران کمبود سنگ آهن هستیم/ معادن ظرفیت به حرکت در آوردن اقتصاد را دارند

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: دولت هیچ علاقه‌ای در بحث ورود به قیمت‌گذاری ندارد اما وقتی ببیند در حق مردم اجحاف می‌شود وظیفه آن است که ورود کند و بازار را به تعادل برساند.
به گزارش شاتا به نقل از ایلنا، رضا رحمانی با اشاره به ضرورت توازن در زنجیره تولید فولاد عنوان کرد: در اقتصاد مقاومتی پروژه‌ای به نام طرح تکمیل زنجیره فلزات اساسی مانند فولاد، مس و آلومینیوم وجود دارد. زنجیره‌ها باید در توازن رشد کنند، در گذشته ایرادی که به صنعت فولاد وارد می‌شد، عدم توازن زنجیره تولید فولاد بود.

وی مشکل بعدی صنعت فولاد را عدم توجه به جانمایی درست در احداث کارخانه‌ها دانست و گف بیشتر ...

بررسی دقیق عملکرد گروه فرآورده‌های نسوز در سال ۹۷

1398-06-06

بررسی دقیق عملکرد گروه فرآورده‌های نسوز در سال ۹۷

بررسی شرکت‌های گروه فرآورده‌های نسوز در سال 97 نشان می‌دهد به طور کلی شاهد افزایش مبلغ فروش شرکت‌های این گروه در سال 97 نسبت به سال 96 بوده‌ایم.
به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی مبلغ فروش گروه فرآورده‌های نسوز نشان می‌دهد کفرا (فرآورده های نسوز ایران) در سال ۹۷ بالاترین میزان درآمد را در بین گروه فرآورده‌های نسوز داشته است.

کفرا در سال مالی منتهی به اسفند ماه سال ۹۷ توانسته است ۲۱۶ میلیارد تومان درآمد بسازد.

در رتبه‌های بعدی ساخت درآمد حاصل از فروش کتوکا (تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا)، کاذر (فرآورده‌های نسوز آذر) و کفپارس (فرآورده‌های نسوز پارس) قرار دارند.
بیشتر ...

کاهش یک درصدی تولید جهانی مس معدنی در 5 ماهه اول 2019

1398-06-06

کاهش یک درصدی تولید جهانی مس معدنی در 5 ماهه اول 2019

به گزارش معدن نیوز، بر اساس این گزارش، کاهش تولید در دو کشور بزرگ تولیدکننده مس یعنی شیلی و اندونزی، بیشتر از رشد تولید سایر کشورها بوده است.

تولید در شیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده مس معدنی در جهان 3 درصد کاهش یافته است که دلیل عمده آن پایین بودن عیار سنگ کانی بوده است. همچنین تولید کنسانتره در اندونزی به دلیل عملیات انتقال دو معدن اصلی این کشور به مناطقی با عیار سنگ کانی متفاوت، منجر به کاهش موقتی 55 درصدی تولید شد.

پس از رشد 11 درصدی در سال 2018، تولید در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) و زامبیا در 5 ماه اول سال 2019 اساساً ثابت باقی ماند که دلیل آن کاهش بیشتر ...

مدیرعامل فولاد خوزستان:اولویت استراتژیک فولاد خوزستان تداوم و تقویت همکاری های گذشته با فولاد اکسین است

1398-06-06

مدیرعامل فولاد خوزستان:اولویت استراتژیک فولاد خوزستان تداوم و تقویت همکاری های گذشته با فولاد اکسین است

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان به همراه جمعی از معاونین و مدیران این شرکت با حضور در جلسه ای مشترک با امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان، راهکارهای توسعه همکاری میان دو شرکت را بررسی نمودند. جلسه یاد شده روز سه شنبه 5 شهریورماه 98 در سالن کنفرانس شرکت فولاد اکسین انجام شد.
به گزارش معدن نیوز، در ابتدای این دیدار امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین ضمن خیر مقدم به مدعوین، انتصاب علی محمدی را به عنوان مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان تبریک گفت و ابراز امیدواری نمود با تعامل سازنده ای که بین دو شرکت وجود دارد، گام های موثری در راستای رونق تولید برداشته شود.

مدیرعامل شرکت بیشتر ...

جهش ٩٩ درصدی درآمد ذوب آهن

1398-06-06

جهش ٩٩ درصدی درآمد ذوب آهن

به گزارش معدن نیوز، مبلغ فروش این شرکت در مدت 5 ماهه سال ٩٨ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٩٩ درصد رشد داشته است. درآمد شرکت در مرداد هم که نسبت به مرداد سال قبل از 84 درصد افزایش داشته است.
میزان تولید چدن مذاب کوره بلندهاب ذوب آهن طی مرداد ماه، 198 هزار تن و طی سال برابر با یک میلیون و 84 هزار تن بوده است.

تولید ذوب آهن در 5 ماهه امسال 322 هزار تن تیرآهن، 249 هزار تن میلگرد، 316 هزار تن شمش، 18 هزار تن کلاف، 6900 تن ریل و 36 هزار تن نبشی و ناودانی بوده است.‍ فروش ذوب آهن نیز در مدت یاد شده شامل 351 هزار تن تیر آهن، 351 هزار تن کلاف، 272 هزار تن میلگرد، 22 هزار تن کل بیشتر ...

بزرگترین دغدغه امروز ذوب آهن تامین سنگ آهن است

1398-06-06

بزرگترین دغدغه امروز ذوب آهن تامین سنگ آهن است

نشست خبری مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با حضور،اصحاب رسانه و جمعی از دیگر مسئولین شرکت دوشنبه چهارم شهریور ماه همزمان با هفته دولت در دفتر مدیرعامل برگزار شد.

مهندس منصور یزدی زاده ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد وخاطره شهیدان گرانقدر رجایی و باهنر گفت : امسال تحت عنوان رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری گردید و تولید کنندگان در این خصوص وظیفه سنگین و الزاماتی نیاز دارند تا بتوانند در این زمینه با تمام قوا نقش آفرین باشند.

وی در ادامه به فرایند متفاوت تولید ذوب آهن با سایر فولادسازان پرداخت و افزود : شیوه تولید در ذوب آهن به روش کوره بیشتر ...

دوره آموزشی

1398-03-01

دوره آموزشی "استراتژی های صادرات محصولات فولادی در شرایط تحریم" توسط آکادمی ملی فولاد برگزار می شود/ مدرس؛ کیوان جعفری طهرانی

به گزارش معدن نیوز، آکادمی ملی فولاد به منظور بررسی چگونگی صادرات محصولات فولادی در شرایط تحریم، محدودیت های ایجاد شده در فرایند صادرات در پی تحریم ها و نیز تکنیک های موثر برای عبور از تحریم دوره آموزشی کاربردی "استراتژی های صادرات محصولات فولادی در شرایط تحریم" را با تدریس کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی فولاد و معدن برگزار می کند.

این دوره دو روزه 28 و 29 خرداد 98 در محل انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار خواهد شد. بیشتر ...

منیزیت دانه بندی

1397-03-22

منیزیت دانه بندی

منیزیت دانه بندی
منيزيت دانه بندي با سایزهای دلخواه از 0 تا 50 ميلي متر و به صورت پودر 60 تا 400 مش توسط شرکت پرشیا پایا معدن تولید و عرضه می شود.
همچنین اكسيد منيزيم دانه بندي و پودر نیز توسط شرکت پرشیا پایا معدن تولید و عرضه می شود. بیشتر ...

محصولات منيزيتي

1397-03-22

محصولات منيزيتي

منيزيت دانه بندي با سایزهای دلخواه از 0 تا 50 ميلي متر
اكسيد منيزيم دانه بندي 0 تا10 ميلي متر
اكسيد منيزيم پودر 60 تا 400 مش بیشتر ...